Ciśnienie tętnicze

pomiar ciśnienia
Wynik pomiaru ciśnienia odpowiada sile, z jaką krew naciska na ścianki naczyń krwionośnych. Jest ono większe, gdy serce kurczy się (tzw. ciśnienie skurczowe), zaś maleje, gdy komory się rozkurczają (tzw. ciśnienie rozkurczowe). Prawidłowe wartości ciśnienia dla osób obojga płci w średnim wieku nie powinny przekraczać 139/89 mm Hg. Oczywiście, wysokość ciśnienia może się zmieniać, np. pod wpływem stresu lub podczas snu. Ale gdy jest stale podwyższone lub za niskie, to niepokojący objaw. Zwłaszcza wysokie zagraża naszemu zdrowiu. Bardzo szkodzi układowi krwionośnemu i sercu (sprzyja rozwojowi miażdżycy, może doprowadzić do niewydolności serca i choroby wieńcowej). Jest niebezpieczne dla mózgu (ryzyko udaru). Zagraża nerkom (upośledza ich funkcjonowanie). Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia. Dzięki regularnym pomiarom ciśnienia u lekarza rodzinnego (przynajmniej raz na pół roku) możemy rozpoznać już niewielkie nieprawidłowości i zawczasu podjąć odpowiednią terapię.

Za wysokie ciśnienie

Ciśnienie utrzymujące się na poziomie 140/90 mm Hg lub wyższym, nazywamy nadciśnieniu tętniczym. Rozwojowi schorzenia sprzyja:

otyłość – każde 5 kg nadwagi to wzrost ciśnienia średnio o 4 mm Hg,
nadmierne spożycie soli oraz pokarmów zwierzęcych (tłustego mięsa i wędlin, jaj) – sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez co zwiększa się objętość i ciśnienie krwi, natomiast pochodzący z pożywienia cholesterol sprzyja zatkaniu tętnic (krew musi przepływać przez nie z większą siłą),
siedzący tryb życia - brak ruchu to wzrost ryzyka nadciśnienia aż o 50%,
zmęczenie (stres, niewyspanie, praca ponad siły),
niski poziom estrogenów (np. : podczas menopauzy),
niektóre choroby – cukrzyca, schorzenia tarczycy oraz nerek, zespół bezdechu sennego,
leki – przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejszające łaknienie oraz hormonalne, np. środki antykoncepcyjne.
Aby obniżyć ciśnienie jedzmy pokarmy, które są bogate w witaminy i pierwiastki. Owoce i warzywa (takie jak cytrusy, papryka, rzeżucha) dostarczą naszemu organizmowi wit. C, która pomaga utrzymać elastyczność naczyń. Ryby zawierają wit. D, zaś mleko i jego przetwory mają dużo wapnia – oba te składniki regulują pracę serca. Pełnoziarniste pieczywo jest źródłem magnezu i potasu, które powodują rozkurczanie naczyń krwionośnych i swobodniejszy przepływ krwi. Często dodawajmy do potraw czosnek, który jest znany ze swoich właściwości obniżających ciśnienie krwi.
Ograniczmy sól i tłuszcze zwierzęce. Możemy używać najwyżej 5 g przyprawy dziennie (łyżeczkę). Tłuste mięso i wędliny zastąpmy chudymi produktami oraz rybami.
Spożywajmy posiłki regularnie (codziennie o podobnych porach). Udowodniono, że zmiany czasu posiłków sprzyjają podwyższeniu ciśnienia krwi.
Bądźmy aktywni fizycznie. Codziennie spacerujmy i gimnastykujmy się. To pomoże pozbyć się nadwagi i odreagować stresy. Dotleniamy też organizm.
Unikajmy hałasów. Powodują, że serce szybciej pracuje, a ściany naczyń krwionośnych są bardziej napięte (zwiększa się ciśnienie krwi).
Stosujmy się do zaleceń lekarza dotyczących występujących u ciebie schorzeń. Dzięki temu zapobiegniemy powstaniu nadciśnienia jako następstwa innej choroby.

Za niskie ciśnienie

Gdy ciśnienie wynosi znacznie poniżej normy (np. 105/75 mm Hg) mówi się o niedociśnieniu tętniczym. Nie jest tak niebezpieczne dla zdrowia, ale na pewno powoduje przykre dolegliwości, takie jak senność, marznięcie, zawroty głowy. Co sprzyja niedociśnieniu:

spożywanie na co dzień małej ilości płynów oraz głodzenie się,
częste infekcje,
stosowanie preparatów o działaniu moczopędnym,
zaburzenia hormonalne (np. w okresie dojrzewania).
Kilka pomocnych rad dla „niskociśnieniowców”:

Pijmy dużo płynów (co najmniej 2-3 litry dziennie).
Spożywajmy częste i małe posiłki. Tak głód, jak przejedzenie powodują spadek ciśnienia krwi.
Dodawajmy sól do potraw (ale nie więcej, niż łyżeczkę dziennie).
Pijmy kawę (filiżankę małymi łykami przez 3-4 godz.).
Śpijmy na wysokiej poduszce. Przy takim ułożeniu ciała rzadziej odczuwamy potrzebę oddawania moczu i pozbywamy się mniejszej ilości płynów z organizmu.
Ruszajmy się więcej. Spowoduje to lepsze krążenie krwi, a w konsekwencji wzrost ciśnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz